Objavljeno 16. januar 2017.
Pitanje: Zašto osoba, za razliku od životinja, od davnina treba u nešto da vjeruje?
Odgovor: Nesigurnost oko sljedećeg dana brine čovjeka. Kod životinja se ovo pitanje ne postavlja jer ih ne brine šta će se dogoditi u budućnosti. Zvijer se pokorava svojim instinktima. Čovjek nema taj instinkt, ali ima mnogo briga, strahova i sumnji u budućnost.
Ova nesigurnost dovodi do toga da osoba treba da vjeruje u nešto veliko, tako da se bar može nadati njenoj milosti, saosjećanju i dobrom ophođenju. Budući da osoba ne može da kontroliše svoju budućnost, ona misli da ako postoji neko ko to može, treba da bude u dobrim odnosima s njim. To je razlog što se postavilo pitanje o silama prirode, koje su na kraju dovele do pojave religija.
Religija je nastala u osvit čovječanstva. Možemo da kažemo da se potreba za vjerom pojavila onog trenutka kada je majmun evoluirao u čovjeka, I tada je čovek počeo da preispituje svoju budućnost. Čovjek je počeo da se pita šta donosi sjutra i da traži objašnjenje za sve što mu se događa.
Čovjek se razlikuje od životinja po tome što brine o budućnosti: Šta će se dogoditi s mojim životom, koja je njegova svrha? Iako se ovo pitanje javlja podsvjesno i nije formirano, to je zapravo ono što čovjeka razlikuje od zvijeri. Čovjeku je potrebna vjera, dok zvijer nema potrebu za njom.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.